ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Nükleer Teknoloji ve Radyasyon Uygulamaları OSD143 GÜZ-BAHAR 2+0 Üniversite S 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Nükleer teknoloji hakkında temel bilgileri tanır.
  2-Radyasyon uygulamaları hakkında temel bilgileri tanır.
  3-Radyasyon ve radyoaktiviteyi yorumlar.
  4-Radyasyonun biyolojik etkilerini analiz eder.
  5-Radyasyondan korunma sistemini tanır.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Sorumlusu Prof. Dr. Celal Tuğrul ZEYREK
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1. Wrixon, A.D., Barraclough, I. & Clark, M.J. (UAEA-Radyasyon ve Atık Güvenliği Bölümü: Consultant), Kamuoyu Bilgilendirme Bölümü: Ford, J. (Editör); Diesner-Kuepfer, A., Blann, B. (fotograflar). (Şubat 2004). Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA), Avusturya. Radyasyon, İnsan ve Çevre. Viyana IAEA/PI/A.75 / 04-00391. K2. Zeyrek, C.T., Eşitmez, A., Yazıcı, N. & Babayiğit, D. (2022). Radyasyondan Korunmada Temel Kavramlar. TENMAK Yayınları, Ankara K3. Uluslararası Atom Enerji Ajansı (UAEA), Avusturya. (Eylül 2022). Nükleer Teknoloji Değerlendirilmesi. Genel Direktör.
  Yardımcı Kitap -
  Dersin Amacı Öğrenciler nükleer teknoloji ve radyasyon uygulamaları alanlarında bulunan temel kavramlar hakkında bilgi sahibi olurlar. Nükleer güç, radyasyon kaynakları ve uygulama alanları hakkında güncel bilgi sahibi olurlar. Nükleer teknoloji ve radyasyon uygulamalarında çalışanların, halkın ve çevrenin radyasyon güvenliğine yönelik farkındalık sahibi olurlar.
  Dersin İçeriği Nükleer teknoloji ve radyasyon uygulamaları arasındaki ilişki, radyasyonla ilgili temel kavramlar, radyasyon kaynakları, nükleer güç santralleri, nükleer teknoloji ve uygulama alanları, radyasyonun etkileri, radyasyon ve çevre, radyasyondan korunma sistemi, ilgili kuruluşlar ve mevzuatlar.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster