ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ - Bologna Bilgi Sistemi


 • Ders Tanımı
 • Ders Adı Kodu Yarıyıl Teori+Uygulama (Saat) Havuz Statü AKTS
  Evrenin Oluşumu ve Gezegenler OSD147 GÜZ-BAHAR 2+0 Üniversite S 3
  Öğrenme Çıktıları
  1-Evrenin oluşumunu anlar.
  2-Evren ve madde arasında ilişki kurar.
  3-Gezegenlerin oluşumunu anlar.
  4-Gezegenler ve evren arasındaki ilişkiyi kurar.
  Ön Koşul -
  Ders Dili Türkçe
  Dersin Sorumlusu Prof. Dr. Çiğdem YÜKSEKTEPE ATAOL
  Dersi Verenler -
  Ders Yardımcıları -
  Kaynaklar K1. Unat, Y. (2013). Astronomi Tarihi: İlkçağlardan Günümüze (2. Baskı). Nobel Yayınevi, Ankara K2. Demir, D.A. & Pak, N.K. (2010). Büyük Patlama ve Evrenin Genişlemesi. Bilim ve Ütopya. K3. Şaçlıoğlu, C. (2020). Evrenin tarifesi: Tanıdık madde, karanlık madde ve karanlık enerji. Bilim ve Ütopya. K4. Moore, P. (1998). Gezegenler Kılavuzu. Tübitak Yayınları. K5. Selam, O.S. (2007). Ay ve Güneş Tutulmaları Ders Notu K6. Woolfson, M. (2015). The Formation of the Solar System: Theories Old and New. London: Imperial College Press. K7. Yüksektepe Ataol, Ç. (2018). Ders Notları K8. Bennett, J. & Shostak, S. (2017). Life in the Universe. Pearson Education, Inc.
  Yardımcı Kitap YK1. https://tua.gov.tr/tr/blog/evren/takimyildizlari-nedir YK2.https://acikders.ankara.edu.tr/pluginfile.php/2439/mod_resource/content/1/Hafta04_Teleskoplar.pdf YK3.https://solarsystem.nasa.gov/planets/earth/overview/ YK4. https://solarsystem.nasa.gov/moons/in-depth/ YK5. https://nineplanets.org/
  Dersin Amacı Evrenin oluşumunu ve gezegenler hakkında bilgi sahibi olmak.
  Dersin İçeriği Astronomi Tarihi, Evrenin Oluşumu, Güneş ve Güneş Sistemi, İç Gezegenler, Dış Gezegenler, Kuyruklu Yıldız ve Meteor.
  Çankırı Karatekin Üniversitesi  Bilgi İşlem Daire Başkanlığı  @   2017 - Webmaster